SPECIFIKATIONER FÖR XJ

PRESTANDA OCH EKONOMI

PRESTANDA (TILLVERKARENS UPPGIFTER)3,0 LITER V6 DIESEL5,0 LITER V8 BENSIN5.0 LITER V8
KOMPRESSORMATAD BENSINMOTOR 510HK
Acceleration 0–100 k/h (sekunder)6.45.74.9
Toppfart (km/tim)250250250
BRÄNSLEFÖRBRUKNING3.0 LITER V6
DIESEL SWB
3.0 LITER V6
DIESEL LWB
5.0 LITER V8
BENSIN SWB
5.0 LITER V8
BENSIN LWB
5.0 LITER V8
KOMPRESSORMATAD BENSINMOTOR SWB
5.0 LITER V8
KOMPRESSORMATAD BENSINMOTOR LWB
Stadskörning (ltr/100km)9,69,6171718,318,3
Landsväg (ltr/100km)5,65,88,28,28,78,7
Kombinerad körning (ltr/100km)7,07,211,311,312,112,1
Koldioxidutsläpp (g/km)184189264264289289
Bränsletank (liter ca.)828282828282

MOTOR OCH TEKNIK


MOTORER3.0 LITER V6
DIESEL
5.0 LITER V8
BENSIN
5.0 LITER V8
KOMPRESSORMATAD BENSINMOTOR 510HK
Cylindrar/ventiler per cylinder6/48/48/4
Cylinderdiameter/slaglängd (mm)84/9092.5/9392.5/93
Kapacitet (cc)2,9935,0005,000
Maximal effekt (HK/kW)275 (202)385 (283)510 (375)
@ varv/min4,0006,5006,000 - 6,500
Kompressionsförhållande: 116.0:111.5:19.5:1
VäxellådaSexstegs automatiskSexstegs automatiskSexstegs
automatisk

VIKT OCH MÅTT

VIKT3.0 LITER V6
DIESEL SWB
3.0 LITER V6
DIESEL LWB
5.0 LITER V8
BENSIN SWB
5.0 LITER V8
BENSIN LWB
5.0 LITER V8
BENSIN
KOMPRESSORMATAD SWB
5.0 LITER V8
BENSIN KOMPRESSORMATAD LWB
Tjänstevikt ca (kg)1,7961,8131,7551,7731,8921,915
Totalvikt (kg)2,3652,3652,3002,3352,3652,390



MÅTTALLA SWB-MODELLERALLA LWB-MODELLER
Spårvidd fram (mm)1,6261,626
Spårvidd bak (mm)1,6041,604
Totalhöjd (mm)1,4481,448
Axelavstånd (mm)3,0323,157
Totallängd (mm)5,1225,247
Totalbredd exklusive speglar (mm)1,8941,894
Totalbredd inklusive speglar (mm)2,1102,110
Svängradie (m)12.312.7
Bagagevolym (liter VDA)520520